Teak patří díky svému krásnému a zároveň velmi kvalitnímu dřevu mezi jedinečné dřeviny. Jeho dřevo je tvrdé a má vysoký podíl přírodních olejů, výrobky z něj tak bez obtíží odolají vlhkosti a škůdcům a zároveň vždy působí elegantně. Věděli to už i staří Římané, kteří ho dováželi až z daleké Indie, aby z něj vyráběli nejen luxusní nábytek, ale i své válečné lodě.

Máme rádi dřevo. Není pro nás jen prostou surovinou, naopak se o něj zajímáme a fascinují nás příběhy, které stojí za každým stromem a výrobkem z něj. Teak patří mezi naše zvlášť oblíbené dřeviny, pojí se k němu totiž bohatá historie a jeho dřevo patří mezi ty nejkvalitnější.

Teak (také nazývaná teka obrovská nebo týk) pochází z Barmy, Laosu, Thajska a Indie, odkud ho buddhističtí mniši rozšířili i do jiných států. Dnes se už pěstuje i ve Střední a v Jižní Americe, kde jsou pro ni rovněž dobré podmínky.

Extra dlouhé salámové prkénko Teak

Extra dlouhé salámové prkénko Teak ručně vyrobené z teakového dřeva

Teakové dřevo poznáte podle jeho zlatavé, až medové barvy, kterou doplňují tmavší podélné lehounce se klikatící pruhy. Jak dřevo stárne, přechází jeho barvy do tmavších odstínů a mohou úplně zhnědnout. Čerstvě nařezaný teak voní jako kůže a svou vůni si pak dřevo drží i po zpracování, i když už není tak silná a výrazná. Často bývá přirovnávaná k cedru, na rozdíl od něj je ale decentnější a pestřejší. Oleje z teaku se tak používají mimo jiné i v parfumerii.

Teakové dřevo najdeme jak v luxusních bytech, tak na válečných lodích.

Samotné dřevo je pevné a těžké, ne nadarmo se teaku přezdívá indický dub. Díky vysokému obsahu přírodních olejů lehce odolá vlhkosti, houbám a škůdcům, výrobky z něj se proto používají všude tam, kde jsou vystavovány drsným podmínkám a jsou na ně kladené vysoké nároky. Teakové dřevo najdeme jak v luxusních bytech, tak na válečných lodích..

Teaku si pro jeho kvality oblíbili už starověcí Římané, jeho dřevo dováželi až z daleké Indie. Používali ho na výrobu luxusního zboží (např. nábytku), ale také na výstavbu svých válečných lodí, jak dokazují vykopávky z římských přístavů u Rudého moře.

Salámové prkénko Teak

Salámové prkénko Teak je vyráběno rukama českých truhlářů na Vysočině

Nemusíme ale chodit až do starověku, teak najdeme i na amerických válečných lodích z druhé světové války. O jeho odolnosti mnohé vypovídá loď USS Missouri, která byla vyrobena v roce 1944 a později byla nasazena i v 90. letech ve válce v Perském zálivu. Její paluba zkonstruovaná z teakového dřeva drží dodnes.

Dřevo teaku není jen krásné a elegantní, ale i neuvěřitelně odolné. Výrobky z něj můžete vystavit vlhkosti a vlivu počasí, aniž by se vám rozpadly. Oceníte to ale i v kuchyni, třeba krájecí prkénka z teaku můžete bezstarostně používat a nemusíte mít strach, že byste jim třeba přílišným umýváním snižovali jejich životností.

Dárky

Odeslání do 24h

Svícen Teak

249 
Není skladem

Doručení do 30 dnů

Na zakázku – lze upravit / zvolit dřevinuDoručení do 30 dnůK dispozici různé varianty

Kaligrafické pero Feather Ocean

1.696 
1.999 

Autorem úvodní fotografie je Rain and Dust.

Upozorníme Vás, jakmile naskladníme Kdo si počká, ten se dočká! Stačí vložit Váš email a budete první, kdo dostane zprávu o naskladnění tohoto výrobku :)
Email Vaši emailovou adresu nesdílíme s žádnou třetí stranou.