fbpx

Teak patří díky svému krásnému a zároveň velmi kvalitnímu dřevu mezi jedinečné dřeviny. Jeho dřevo je tvrdé a má vysoký podíl přírodních olejů, výrobky z něj tak bez obtíží odolají vlhkosti a škůdcům a zároveň vždy působí elegantně. Věděli to už i staří Římané, kteří ho dováželi až z daleké Indie, aby z něj vyráběli nejen luxusní nábytek, ale i své válečné lodě.

Máme rádi dřevo. Není pro nás jen prostou surovinou, naopak se o něj zajímáme a fascinují nás příběhy, které stojí za každým stromem a výrobkem z něj. Teak patří mezi naše zvlášť oblíbené dřeviny, pojí se k němu totiž bohatá historie a jeho dřevo patří mezi ty nejkvalitnější.

Teak (také nazývaná teka obrovská nebo týk) pochází z Barmy, Laosu, Thajska a Indie, odkud ho buddhističtí mniši rozšířili i do jiných států. Dnes se už pěstuje i ve Střední a v Jižní Americe, kde jsou pro ni rovněž dobré podmínky.

Extra dlouhé salámové prkénko Teak

Extra dlouhé salámové prkénko Teak ručně vyrobené z teakového dřeva

Teakové dřevo poznáte podle jeho zlatavé, až medové barvy, kterou doplňují tmavší podélné lehounce se klikatící pruhy. Jak dřevo stárne, přechází jeho barvy do tmavších odstínů a mohou úplně zhnědnout. Čerstvě nařezaný teak voní jako kůže a svou vůni si pak dřevo drží i po zpracování, i když už není tak silná a výrazná. Často bývá přirovnávaná k cedru, na rozdíl od něj je ale decentnější a pestřejší. Oleje z teaku se tak používají mimo jiné i v parfumerii.

Teakové dřevo najdeme jak v luxusních bytech, tak na válečných lodích.

Samotné dřevo je pevné a těžké, ne nadarmo se teaku přezdívá indický dub. Díky vysokému obsahu přírodních olejů lehce odolá vlhkosti, houbám a škůdcům, výrobky z něj se proto používají všude tam, kde jsou vystavovány drsným podmínkám a jsou na ně kladené vysoké nároky. Teakové dřevo najdeme jak v luxusních bytech, tak na válečných lodích..

Teaku si pro jeho kvality oblíbili už starověcí Římané, jeho dřevo dováželi až z daleké Indie. Používali ho na výrobu luxusního zboží (např. nábytku), ale také na výstavbu svých válečných lodí, jak dokazují vykopávky z římských přístavů u Rudého moře.

Salámové prkénko Teak

Salámové prkénko Teak je vyráběno rukama českých truhlářů na Vysočině

Nemusíme ale chodit až do starověku, teak najdeme i na amerických válečných lodích z druhé světové války. O jeho odolnosti mnohé vypovídá loď USS Missouri, která byla vyrobena v roce 1944 a později byla nasazena i v 90. letech ve válce v Perském zálivu. Její paluba zkonstruovaná z teakového dřeva drží dodnes.

Dřevo teaku není jen krásné a elegantní, ale i neuvěřitelně odolné. Výrobky z něj můžete vystavit vlhkosti a vlivu počasí, aniž by se vám rozpadly. Oceníte to ale i v kuchyni, třeba krájecí prkénka z teaku můžete bezstarostně používat a nemusíte mít strach, že byste jim třeba přílišným umýváním snižovali jejich životností.

-19%
249  202 
-19%
299  242 
Není skladem
-19%
1.999  1.619 

Autorem úvodní fotografie je Rain and Dust.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo si počká, ten se dočká! Budeme Vás informovat, jakmile bude tento produkt dostupný. Stačí vložit Váš email a o zbytek se postaráme my :)
Email Vaši emailovou adresu nesdílíme s žádnou třetí stranou.