fbpx

Mahagon je považován za symbol luxusu. Je to nejenom jeho červenohnědou barvou a vysokou cenovkou, tu si totiž získal i svými výjimečnými vlastnostmi.

Co dělá z Mahagonu dřevo králů a mořeplavců?

Mahagon je dnes obecně známý jako luxusní dřevina. Pro svoji červeno-hnědou barvu se používá například k výrobě luxusního nábytku nebo hudebních nástrojů. Jeho těžba a zpracování však začala z jiného než estetického důvodu – díky jeho odolnosti. Mahagonové dřevo má vysoký obsah tříslovin, a proto je velice trvanlivé. Je voděodolné, vzdoruje hnilobě, červotočům – a dokonce střelnému prachu! Tyto vlastnosti z něj dělaly ideální surovinu pro stavbu lodí v období raného novověku. Španělské loďstvo bylo dokonce kvůli špatným vztahům se západní Evropou na mahagonovém dřevu přímo závislé.

mahagonová loď notorious

Obr.: Loď Notorious vyrobená z mahagonového dřeva.

Mahagonová loď Notorios

Krása a odolnost Mahagonu

Není divu, že je mahagon považovaný za symbol luxusu. Svoji krásu a lesk si zachovává i stovky let po vytěžení, což je možné i dokázat. Katedrála v Santo Domingo (Dominikánská republika) byla vyzdobena vyřezávaným mahagonovým dřevem již v roce 1514 a po více než 500 letech v tropickém podnebí je v téměř v dokonalém stavu.

Obr.: Katedrála v Santo Domingo vybavená mahagonovým nábytkem

Obr.: Mahagonový nábytek

Není Mahagon jako Mahagon

Najdete jich na trhu desítky, ne-li stovky druhů a pro laika je opravdový oříšek se v nich vyznat. V dřevařském průmyslu se jako Mahagon souhrnně označují tropické dřeviny červené barvy, která mají ve své struktuře tzv. prasátka (blyštivé plošky). Dalším znakem mahagonu jsou dobře viditelné póry.

Mahagony GIF

Jaké druhy Mahagonu najdete na Dřevo voní?

mahagon khaya - dřevo

Mahagon Khaya

Hnědo-oranžové dřevo s výrazným černým žilkováním.

 

makore - dřevo 2

Makore

Hnědo-červené dřevo s podélnými pruhy. Odstínem podobný Moabi, má ale širší letokruhy.

 

Mahagon Okoume Dřevo

Okoumé

Nejsvětlejší druh Mahagonu. Dřevo zbarvené do růžova s množstvím vlásečnic jantarové barvy.

Mahagon Moabi

Moabi

Nejtmavší druh mahagonu. Temně rudé zbarvení s množstvím barevných žilek. Podobá se makore, ale má jemnější kresbu.

 

“Skutečný” vs “Pravý” mahagon

Botanicky “skutečný” mahagon je ohrožená dřevina a existují ho pouze 3 druhy (z nichž jeden je pro svůj malý vzrůst komerčně nepoužitelný) které to jsou? Stromy rodu Swietenia, původem z jižní Ameriky, konkrétně:

  • Mahagon Hondurský (Swietenia macrophylla) – vyskytuje se od Mexika až po jižní Amazonii v Brazílii. V současnosti jediný skutečný mahagonový druh, který je komerčně pěstovaný. Nelegální kácení mahagonových lesů má destruktivní účinky na životní prostředí a vedlo k zařazení Hondurského mahagonu na seznam ohrožených druhů.
  • Mahagon Kubánský (Swietenia mahagoni) – pochází z jižní Floridy a Pacifiku, do druhé světové války byl dominoval obchodu s mahagonem
  • Mahagon z Pobřeží Pacifiku (Swietenia humilis) – malý a často zkroucený mahagonový strom, který má jenom omezené komerční využití

Těžba Mahagonu

Většina dřeva “skutečného mahagonu” pochází z umělých plantáží v Asii (Indie, Čína, Bangladéš, Barma). Trh se skutečným mahagonem je velice omezený, což je příčinou většího problému – nelegální těžby. Předpokládá se, že 80-90% Peruánského mahagonu dovezeného do USA je nelegálně vytěženo, což odpovídá 40-70 milionům dolarů ročně. Ve Dřevo voní nepodporujeme nelegální těžbu. Proto na našem e-shopu najdete pouze zástupce neohrožených druhů “pravého” mahagonu.

Obr.: Nelegální těžba Mahagonu

Obr.: Nelegální těžba tropických dřevin v Amazonii

Pravý Mahagon

Mezi zástupce Mahagonu pravého patří například: africký rod Khaya, novozélandský mahagon neboli Kohekohe, Čínský mahagon, indonéský mahagon, indický mahagon, růžový mahagon neboli Bosse, někteří zástupci čeledi Damarovníku (Meranti, Balau nebo Luan) jsou někdy prodávány jako filipínský mahagon…

Mahagon Khaya - strom

Obr.: Strom Mahagonu Khaya

Zajímavosti

  • Plody mahagonu mají prokrvující účinky na organismus, domorodci je konzumují jako přírodní viagru. Není divu, že se z něj vyráběly kytary pro rock’n’roll.
  • Hlavní dovozci Mahagonu jsou Spojené Státy Americké a Velká Británie. Hlavní exportér je Peru (od roku 2001, kdy Brazílie zakázala export mahagonu).
  • Odhaduje se, že v roce 2000 bylo vytěženo 57 000 stromů mahagonu pouze k uspokojení poptávky amerického trhu.
  • Mahagonový květ je národním znakem Dominikánské republiky, mahagon je národní strom Dominikánské republiky a Belize.
  • Laboratorní výzkumy prokázaly, že stromy mahagonu snižují znečištění okolního vzduchu o 47-69% – jejich listy absorbují zplodiny a produkují kyslík. Je vhodné je vysazovat do městských parků, kde fungují jako přirozené filtry vzduchu.
  • Čerstvě dřevo je načervenalé, jak stárne, přechází do hnědé až černé barvy.

Vlajka Dominikánské republiky

Obr.: Vlajka Dominikánské republiky

Vlajka Belize

Obr.: Vlajka Belize.

Produkty z Mahagonu na drevovoni.cz

Dvojitá vlnka

599  485 

Complig Dvojitá vlnka je minimalistický dřevěný organizér, který na první pohled zaujme svým neotřelým designem. Místo v něm najdou tužky, mobil, klíče, mince, sponky a další drobné předměty. Vlnka je vyrobena z patentovaného materiálu Complig ve variantách: Dub / Mahagon.

Rozměry:
Délka: 17 cm
Šířka: 20 cm
Výška: 4 cm

Hmotnost: 148 g

Ručně vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Čtěte více

Lžíce na boty Moabi

364 899 

Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Moabi, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 25-60 cm (dle varianty), široká 3-5 cm (rukojeť – pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig. Záruka 7 let (na kvalitu B záruka 1 rok).

Moabi je temně rudá varianta dekoru známého jako Mahagon. Toto označení zahrnuje přibližně 15 dřevin velmi podobné barvy, kresby i vlastností. Achilles Moabi je z nich nejtmavější a má krásnou, velmi detailní kresbu.

Katalogové číslo: DV001010 Kategorií: , , , , , , Štítky: , ,
Čtěte více

Lžíce na boty Makore

1.199  971 

Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Makore, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 60 cm, široká 3-5 cm (rukojeť – pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig. Záruka 7 let.

Katalogové číslo: DV001009 Kategorií: , , , , , , Štítky: , ,
Čtěte více

Lžíce na boty Mahagon Khaya

599 999 

Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Mahagon Khaya, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 55-60 cm, široká 3-5 cm (rukojeť – pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig. Záruka 7 let – kvalita A (Kvalita B záruka 1 rok).

Čtěte více

Vlnka na tužky a klíče

323 399 

Potřebujete, aby Váš pracovní stůl působil reprezentativně, ale nevíte, jak toho docílit? Zaměřte se na detaily, protože detaily tvoří celek. Jedním z nich může být Vlnka na tužky. Tužka, guma, pero, ale i sponky zde najdou své místo…

Rozměry:
Délka: 19.5 cm
Šířka: 12 cm
Výška: 2.5 cm
Hmotnost: 104 g

Vyrobeno ručně v dílně Dřevo voní na Vysočině.

Podívejte se také na: Complig Žlábek na tužky

Čtěte více

Stojan na mobil

499  404 

Telefon, stejně jako klíče, patří k našim nejpoužívanějším každodenním předmětům. S tímto stojanem budete mít vždy oboje při ruce.

Stojan z patentované vlnovky Complig je navíc skvělá dekorace. Bude se vyjímat jak na polici u dveří, tak na Vašem pracovním stole.

Rozměry:
Délka: 12,5 cm
Šířka: 19,5 cm
Výška: 2,5 cm
Hmotnost: 94 g

Otvor na mobil:
Délka: 8,5 cm
Šířka: 1,1 cm

Čtěte více

Prsten Aurora nad Tsingy

719 

Luxusní UV reaktivní mahagonový prsten ve velikosti 51-52 se jmenuje Aurora nad Tsingy, protože připomíná polární záři nad vápencovými skalami. V detailu má dokonalé ostré výběžky a jeho čiré plochy jsou vyleštěné k dokonalosti.

Katalogové číslo: GT001009 Kategorie: , , , Štítky: , ,
Čtěte více

Děkujeme za pozornost a

 

Nechť Vám dřevo voní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo si počká, ten se dočká! Budeme Vás informovat, jakmile bude tento produkt dostupný. Stačí vložit Váš email a o zbytek se postaráme my :)
Email Vaši emailovou adresu nesdílíme s žádnou třetí stranou.