fbpx

Mahagon je dnes obecně známý jako luxusní dřevina. Pro svoji červeno-hnědou barvu se používá například k výrobě luxusního nábytku nebo hudebních nástrojů. Jeho těžba a zpracování však začala z jiného než estetického důvodu – díky jeho odolnosti. Mahagonové dřevo má vysoký obsah tříslovin, a proto je velice trvanlivé. Je voděodolné, vzdoruje hnilobě, červotočům – a dokonce střelnému prachu! Tyto vlastnosti z něj dělaly ideální surovinu pro stavbu lodí v období raného novověku. Španělské loďstvo bylo dokonce kvůli špatným vztahům se západní Evropou na mahagonovém dřevu přímo závislé.

Obr.: Loď Notorious vyrobená z mahagonového dřeva.

Není divu, že je mahagon považovaný za symbol luxusu. Svoji krásu a lesk si zachovává i stovky let po vytěžení, což je možné i dokázat. Katedrála v Santo Domingo (Dominikánská republika) byla vyzdobena vyřezávaným mahagonovým dřevem již v roce 1514 a po více než 500 letech v tropickém podnebí je v téměř v dokonalém stavu.

Obr.: Katedrála Santa Dominigo v Dominikánské republice

Obr.: Mahagonový nábytek

Není Mahagon jako Mahagon

Mahagonu najdete na trhu desítky, ne-li stovky druhů a pro laika je opravdový oříšek se v nich vyznat. V dřevařském průmyslu se jako Mahagon souhrnně označují tropické dřeviny červené barvy, která mají ve své struktuře tzv. prasátka (blyštivé plošky). Dalším znakem mahagonu jsou dobře viditelné póry.

Mahagony GIF

Jaké druhy Mahagonu najdete na Dřevo voní?

Mahagon Khaya

Hnědo-oranžové dřevo s výrazným černým žilkováním.

Makore

Hnědo-červené dřevo s podélnými pruhy. Odstínem podobný Moabi, má ale širší letokruhy.

Okoumé

Nejsvětlejší druh Mahagonu. Dřevo zbarvené do růžova s množstvím vlásečnic jantarové barvy.

Moabi

Nejtmavší druh mahagonu. Temně rudé zbarvení s množstvím barevných žilek. Podobá se makore, ale má jemnější kresbu.

“Skutečný” vs “Pravý” mahagon

Botanicky “skutečný” mahagon je ohrožená dřevina a existují ho pouze 3 druhy (z nichž jeden je pro svůj malý vzrůst komerčně nepoužitelný) které to jsou? Stromy rodu Swietenia, původem z jižní Ameriky, konkrétně:

  • Mahagon Hondurský (Swietenia macrophylla) – vyskytuje se od Mexika až po jižní Amazonii v Brazílii. V současnosti jediný skutečný mahagonový druh, který je komerčně pěstovaný. Nelegální kácení mahagonových lesů má destruktivní účinky na životní prostředí a vedlo k zařazení Hondurského mahagonu na seznam ohrožených druhů.
  • Mahagon Kubánský (Swietenia mahagoni) – pochází z jižní Floridy a Pacifiku, do druhé světové války byl dominoval obchodu s mahagonem
  • Mahagon z Pobřeží Pacifiku (Swietenia humilis) – malý a často zkroucený mahagonový strom, který má jenom omezené komerční využití

Většina dřeva “skutečného mahagonu” pochází z umělých plantáží v Asii (Indie, Čína, Bangladéš, Barma). Trh se skutečným mahagonem je velice omezený, což je příčinou většího problému – nelegální těžby. Předpokládá se, že 80-90% Peruánského mahagonu dovezeného do USA je nelegálně vytěženo, což odpovídá 40-70 milionům dolarů ročně. Ve Dřevo voní nepodporujeme nelegální těžbu. Proto na našem e-shopu najdete pouze zástupce neohrožených druhů “pravého” mahagonu.

Obr.: Nelegální těžba Mahagonu

Obr.: Nelegální těžba tropických dřevin v Amazonii

Mezi zástupce Mahagonu pravého patří například: africký rod Khaya, novozélandský mahagon neboli Kohekohe, Čínský mahagon, indonéský mahagon, indický mahagon, růžový mahagon neboli Bosse, někteří zástupci čeledi Damarovníku (Meranti, Balau nebo Luan) jsou někdy prodávány jako filipínský mahagon…

Obr.: Strom Mahagonu Khaya

Zajímavosti

  • Plody mahagonu mají prokrvující účinky na organismus, domorodci je konzumují jako přírodní viagru. Není divu, že se z něj vyráběly kytary pro rock’n’roll.
  • Hlavní dovozci Mahagonu jsou Spojené Státy Americké a Velká Británie. Hlavní exportér je Peru (od roku 2001, kdy Brazílie zakázala export mahagonu).
  • Odhaduje se, že v roce 2000 bylo vytěženo 57 000 stromů mahagonu pouze k uspokojení poptávky amerického trhu.
  • Mahagonový květ je národním znakem Dominikánské republiky, mahagon je národní strom Dominikánské republiky a Belize.
  • Laboratorní výzkumy prokázaly, že stromy mahagonu snižují znečištění okolního vzduchu o 47-69% – jejich listy absorbují zplodiny a produkují kyslík. Je vhodné je vysazovat do městských parků, kde fungují jako přirozené filtry vzduchu.
  • Čerstvě dřevo je načervenalé, jak stárne, přechází do hnědé až černé barvy.

Obr.: Vlajka Dominikánské republiky

Obr.: Vlajka Belize.

Kdo si počká, ten se dočká! Budeme Vás informovat, jakmile bude tento produkt dostupný. Stačí vložit Váš email a o zbytek se postaráme my :)
Email Vaši emailovou adresu nesdílíme s žádnou třetí stranou.