O dřevu se říká, že na rozdíl od člověka pracuje pořád. Pracuje ve všech časech a ve všech směrech. Natahuje vlhkost, schne, smršťuje se a rozpíná, ale také se kroutí a praská. Když se o dřevo dobře staráme, může i v kuchyni vydržet generace.

Dřevo je náročný materiál, jak s ním tedy správně zacházet jako např. s kuchyňským prkénkem?

Prkénka před údržbou a Set na údržbu prkének Dřevo voní

Obr. 1: Sada na úpravu prkének, prkénka před úpravou

Tento článek má pokračování. Druhý díl najdete zde.

I. Jak pečovat o dřevěné výrobky

Základem je prevence

Největším nepřítelem dřeva je voda. Když se dostane do jeho struktury, tak dřevo nabobtná a mírně se zvětší. Při schnutí se opět zmenšuje, nicméně zvláště při opakovaném dlouhém namáčení a rychlém sušení má dřevo tendenci kroutit se a praskat. Naším cílem tedy je zamezit vniknutí vody. To ale neznamená, že bychom dřevěné výrobky neměli umývat. Pokud se o ně dobře staráme a pravidelně je olejujeme nebo voskujeme, voda se do nich nedostane.

Dřevo miluje oleje a vosky

Dřevo je do jisté míry chráněno přirozeným obsahem olejů. Většina dřevěných výrobků, které přichází do kontaktů s vodou jsou navíc opatřeny povrchovou úpravou – jsou naolejované, navoskované nebo nalakované. Někdy je i použito opakovaně více postupů. Avšak povrchová úprava se častým používáním a mytím výrobků může odstranit a stejně tak se ze dřeva mohou postupem času vyplavit i přirozeně obsažené oleje. Potom je dřevo náchylnější k poškození.

Na co ještě dát pozor?

Dřevěné výrobky je důležité po omytí nechat řádně vyschnout. Ale pozor, dřevo nikdy nesušíme na přímém zdroji tepla. Jak už jsme zmínili, mokré dřevo je při rychlém sušení náchylnější ke kroucení a praskání. Ideální je dřevěné výrobky po omytí nechat na odkapávači s dobrým přístupem vzduchu. Pozor si musíme dát také na mytí dřevěných výrobků v myčce – vysoká teplota v kombinaci se saponáty ze dřeva vyplavuje oleje, které jsou v odolnosti proti vodě zásadní. Tablety do myčky jsou často mnohem agresivnější než běžné saponáty, je proto vhodné mýt dřevěné výrobky ručně. V myčce je navíc nádobí mnohem delší dobu vystavené vodě – opláchutí ve dřezu nám zabere půl minuty, zatímco běžný program myčky může trvat přes hodinu a půl.

Shrnutí: Nepřátelé dřeva a jak jim zabránit

   
1. Vniknutí vody  Pokud dřevěný výrobek často přichází do kontaktu s vodou, pravidelně olejovat nebo voskovat
2. Horká voda a saponát (například myčka nádobí) Raději méně než více (rozpouští vosky a oleje a urychlují jejich vyplavování), je proto lepší mýt dřevěné výrobky raději ručně a s minimem saponátu
5. Dlouhé namáčení  Snažte se mytí dřevěných výrobků neprotahovat
4. Rychlé sušení Dřevěné výrobky nesušte na přímém zdroji tepla

Jak poznám, že je čas na údržbu dřevěných výrobků?

   
1. Pozorováním Dřevo mění barvu – světlá a šedne. V krajních případech, pokud jste podcenili předchozí péči, může docházet k jeho kroucení a praskání.
2. Dotykem Dřevo je citelně vysušené.

Zvláště u výrobků, které často přichází do kontaktu s vodou je údržba na místě. Kuchyňská prkénka a krájecí desky pak ošetřujeme i kvůli vzhledu. Jejich obroušením se zbavíme nevzhledných škrábanců a olejováním / voskováním jim vrátíme původní barvu a odolnost proti vodě.

Prkénko před údržbou 1
Prkénko před údržbou 2

Obr. 2 a 3: Obě prkénka jsou viditelně poškrábaná a vysušená, což poznáme podle světlých fleků. Na druhém obrázku můžete navíc poznat předchůdce prkénka Kyklop od Dřevo voní.

Klikněte zde a podívejte se na prkénko z obrázku 2 po olejování.

Jaký produkt na údržbu dřeva zvolit?

U výrobků, které přichází do kontaktu s potravinami, je samozřejmě na prvním místě bezpečnost. Nepoužíváme oleje, které by nám do jídla vyplavovaly toxiny. Důležité je také, aby použitý vosk nebo olej negativně neovlivňoval chuť potravin.

Údržba kuchyňských prkének

Možností je více:

  • Rostlinný olej – jedná se o kombinaci kvalitních rostlinných olejů (slunečnicový, řepkový a olivový olej v různých poměrech). Toto je nejdostupnější možnost údržby dřevěných výrobků. Ovšem někteří lidé jsou odpůrci rostlinných olejů, protože tyto oleje mohou časem žluknout a nepříjemně ovlivňovat chuť pokrmů.
  • Minerální olej – je jich více druhů. Některé jsou vhodné pro styk s potravinami a jiné ne. Zde je třeba obezřetnost a pokud váš výrobek přichází do styku s potravinami, zvolit i odpovídající minerální olej. Minerální oleje mají oproti rostlinným olejům jednu velikou výhodu – nikdy za žádných okolností u nich nedochází ke žluknutí. Nemusíme mít tedy obavy, že by negativně ovlivňovaly chuť pokrmů.
  • Frakcionovaný kokosový olej – je speciální typ kokosového oleje. Je 100% rostlinný, ale jeho specifický výrobní proces zaručuje, že stejně jako minerální olej nežlukne. Je tedy ideální volbou pro někoho, kdo chce čistě přírodní produkt a zároveň mít jistotu, že neovlivní chuť potravin.
  • Vosk – jedná se o kombinaci minerálních / rostlinných olejů a včelího vosku. Pomocí vosku docílíte krásně lesklého povrchu. Pro nejlepší výsledek (co se týče vzhledu i vlastností) doporučujeme kombinaci některého z olejů a vosku. Dřevěný výrobek necháme nejprve nasáknout olejem (ideálně přes noc) a poté na něj naneseme vosk.
Dřevo voní směs rostlinných olejů na dřevo 100 ml

Rostlinný olej

Dřevo voní Přírodní veganský olej na dřevo 100 ml

Přírodní veganský olej

Dřevo voní frakcionovaný kokosový olej na dřevo 100 ml

Frakcionovaný kokosový olej

Dřevo voní Vosk na dřevo

Směsk vosku a olejů

Jak často provádět údržbu?

Údržbu olejováním nebo voskováním bychom měli provádět vždy, když je dřevěný výrobek vysušený. Čím častěji výrobek používáme, tím častější péči vyžaduje.

Každodenně používaná kuchyňská prkénka je vhodné olejovat nebo voskovat jednou měsíčně. Používáte-li prkénko méně často, postačí údržba jednou za čtvrt – půl roku.

Dřevěné výrobky Vás za řádnou péči odmění krásným a nablýskaným vzhledem.

II. Údržba dřevěných výrobků krok za krokem

Co k tomu potřebujete?

Renovace kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků je snadná a s trochou snahy ji zvládne každý. Potřebovat k ní budeme:

Co je potřeba k údržbě dřeva?

Renovace prkének a dalších dřevěných výrobků

My si renovaci ukážeme na kuchyňských prkénkách, ale postup je víceméně stejný pro všechny olejované a voskované dřevěné výrobky. Pro maximální ochranu doporučujeme kombinaci Oleje a Vosku (nejprve výrobek naolejovat a poté navoskovat).

Návod péče o dřevo

Obrázkový návod postupu údržby dřevěných výrobků ke stažení ZDE.

1. Čištění

Nejdříve prkénko vyčistíme od mastnoty a dalších nečistot. K tomu postačí obyčejný saponát a trocha teplé vody. Před dalším krokem necháme důkladně vyschnout.

Čištění dřevěných prkének

Mytí starého prkénka od zbytků nečistot

Mytí dřevěných prkének

Je důležité prkénko důkladně opláchnout

2. Broušení

Při broušení postupujeme vždy od nejhrubšího papíru po nejjemnější a vždy brousíme suchý výrobek. Je důležité aby byl výrobek před broušením čistý a suchý, v opačném případě dochází ke zbytečnému opotřebení brusného papíru.

Brusný papír P100 připevníme na tvrdší stranu houby na suchý zip, tu pak přitlačíme na výrobek a rychlými, ale dlouhými tahy tam a zpět výrobek brousíme. Při hromadění prachu prkénko ofoukneme nebo oprášíme, aby se nezalepil brusný papír. Broušením hrubým brusným papírem odstraníme hluboké rýhy a škrábance. Jakmile jsme spokojeni s výsledkem, prkénko oprášíme, otřeme vlhkým hadříkem a opět necháme důkladně proschnout.

Po vyschnutí prkénka broušení opakujeme nejprve brusným papírem P150 a na závěr brusným papírem P180. Vždy, než přejdeme k broušení jemnějším papírem, výrobek očistíme vlhkým hadříkem a necháme důkladně proschnout.

(hrubost papíru se značí P a čím nižší za ním následuje číslo, tím méně zrn se nachází na cm2 a tím hrubší je papír – např. P80 je hrubší než P150)

Broušení kuchyňských prkének

Na obrázku vidíte broušení Extra dlouhého salámového prkénka Teak od Dřevo voní. K broušení používáme brusnou houbičku na suchý zip na kterou je připnutý brusný papír na suchý zip.

Broušení kuchyňských prkének

Houbička má dvě strany, měkčí a tvrdší, obě se suchým zipem

3. Olejování

Olejujeme pouze čisté a suché výrobky. Olej naneseme na hadřík nebo klasickou kuchyňskou houbičku a krouživými pohyby rozetřeme na prkénko. Olej necháme vsáknout (nejlépe přes noc) a poté zbytky oleje, které na prkénku zanechají lepkavý povrch, setřeme a vyleštíme suchým hadříkem.

Olej naneseme na hadřík

Bavlněný hadřík napustíme olejem

Aplikace oleje na prkénko

Vysušené prkénko necháme “napít” a dokud saje, přidáváme nový olej

Je-li třeba, olejujeme vícekrát.
Pokud je po prvním olejování prkénko stále místy vybledlé, můžeme celý postup zopakovat. Na obrázcích níže vidíme dvojité olejování prkénka. Jedná se o prkénko z obrázku 2. (VRÁTIT SE NAHORU)

Prkénko po prvním olejování

Prkénko z obrázku 2 po prvním olejování, stále místy se světlými fleky

Prkénko po druhém olejování

Prkénko z obrázku 2 po druhém olejování

4. Voskování

Voskujeme opět pouze čisté a suché výrobky. Vosk naneseme na hadřík nebo houbičku a krouživými pohyby rozetřeme po prkénku. Třením se vosk rozpustí a vsákne do pórů dřeva. Vosk necháme vstřebat (nejlépe přes noc) a poté postupujeme stejně jako v případě olejování – druhý den zbytek vosku, který na povrchu prkénka utvoří lepkavý povrch, setřeme a prkénko vyleštíme čistým a suchým hadříkem.

I vosk nanášíme pomocí kousku hadříku

Opět používáme bavlněný hadřík

Voskování kuchyňského prkénka

Třením vosk vmasírujeme do prkénka

♥️ Kombinace oleje a vosku je ideální ♥️
Voskovat můžeme i předtím naolejované výrobky, abychom jim dodali další vrstvu ochrany. Nejprve je necháme nasáknout olejem a po jeho vyschnutí a vyleštění podobně aplikujeme i vosk.

5. Gratulujeme, Váš výrobek je jako nový!

Prkénka před údržbou a Set na údržbu prkének Dřevo voní

PŘEDTÍM

Prkénka po údržbě oleji a vosky

POTOM

Jednotlivá prkénka před údržbou a po ní

Pokud Vás článek zaujal a chcete vidět jednotlivá prkénka před údržbou a po ní, pokračujte na další část článku o údržbě prkének: 2/2 Kuchyňská prkénka před údržbou a po ní + srovnání olejů a vosku na údržbu dřeva

Prkénko před údržbou 1
Prkénko před údržbou 2
Extra dlouhé salámové prkénko Teak před údržbou 1
Prkénko po druhém olejování
Prkénko po údržbě 2
Extra dlouhé salámové prkénko Teak po údržbě

Kde zakoupit prostředky k údržbě dřevěných výrobků? Všechny prostředky, které jsme používali k údržbě prkének v tomto článku, můžete zakoupit online ZDE nebo z výběru níže ↓

2 thoughts on “1/2 Jak na údržbu prkének?

  1. blank
    renovace prkének says:

    Patřím ke generaci “dříve narozených” a byla jsem k inovaci prkének skeptická. O obroušení, naolejování i voskování jsem požádala “Dřevo voní”. Velice mile mě překvapil výsledek. Měla jsem sice prkénka z kvalitních dřevin, ale po desítkách let používání byla opotřebovaná a nevzhledná. Nyní po aplikaci všech procedur jsou lepší, než nová, daleko víc si jich považuji a taky se snažím s nimi lépe zacházet. Krásně vynikla struktura dřeva, jsou hlaďoučká na omak a odpuzují vodu. Mohu jen doporučit, vždyť i naprosto obyčejná věc nám může udělat radost. Velké díky “dřevo voní” – dávám palec nahoru.

  2. Pingback: Dřevo voní | Kuchyňská prkénka před údržbou a po ní + srovnání olejů a vosku na údržbu dřeva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo si počká, ten se dočká! Budeme Vás informovat, jakmile bude tento produkt dostupný. Stačí vložit Váš email a o zbytek se postaráme my :)
Email Vaši emailovou adresu nesdílíme s žádnou třetí stranou.